Udržitelnost

Jsou keramické dlaždice udržitelné?

Pokud uvažujete o použití keramických obkladů a dlažeb ve svém příštím projektu kuchyně nebo koupelny, možná se ptáte: „Jsou keramické obklady a dlažby udržitelné?“. S tím, jak se dozvídáme více o klimatických změnách a o tom, jak člověk ovlivňuje Zemi, lidé stále častěji hledají způsoby, jak používat „zelené“ stavební materiály, které minimalizují jejich negativní dopad na životní prostředí. Zelené stavění jako proces navrhování zohledňuje udržitelnost na každém kroku, od výběru místa přes údržbu až po případné odstranění.

Jsou keramické dlaždice a dlažba udržitelné?

Skvělá zpráva pro ty, kteří chtějí využít krásu a všestrannost keramických obkladů a dlažeb: jsou vysoce udržitelné a vyrobené z přírodních materiálů, které nepoškozují životní prostředí. Snadno se vyrábějí, lze je recyklovat a lze je čistit a udržovat bez toxických chemikálií. Podívejme se blíže na některé vlastnosti, díky nimž jsou keramické obklady a dlažby vhodnou volbou pro ekologické stavby a přestavby.

Získávání materiálu

Keramické dlaždice se skládají z přírodního jílu, který se těží přímo ze země a vypaluje v peci. Přírodní hlína je hojná, snadno se těží a často se nachází v těsné blízkosti továren na výrobu obkladů a dlažeb. To znamená, že těžba, spotřeba paliva a náklady na dopravu jsou při výrobě keramických dlaždic minimální. Efektivní výroba hraje významnou roli v tom, zda lze stavební materiál považovat za skutečně udržitelný.Recyklovaný obsah

Mnoho keramických obkladů a dlažeb využívá recyklované materiály. Výrobci navíc často recyklují suroviny a odpadní vodu zpět do výrobního cyklu. Dokonce i „zbytky“ z procesu výroby dlaždic se obvykle rozemelou na výplň silnic, dlažební kostky a další použití. Protože je keramika inertní, lze ji po skončení životnosti budovy znovu použít. Jinými slovy, keramické dlaždice lze v případě demolice nebo odstranění budovy obnovit a recyklovat jako výplňový materiál. Minimální množství odpadu činí z keramických dlaždic velmi udržitelný povrchový materiál.

Trvanlivost

Protože jsou keramické dlaždice při správné instalaci a údržbě vysoce odolné, nebude je třeba často opravovat ani vyměňovat. Očekávaná životnost keramické dlažby je přibližně 50 let. Tato životnost znamená méně peněz a zdrojů vynaložených na těžbu surovin, přepravu, pokládku a všechny další kroky, které souvisejí s výrobou a používáním keramických obkladů a dlažeb.

Údržba

Keramické dlaždice se velmi snadno čistí pomocí teplé vody, čisticích prostředků s neutrálním pH a měkkého hadříku nebo houbičky. Keramiku není třeba čistit pomocí toxických chemikálií, rozpouštědel nebo vosků, které se mohou vyluhovat do pitné vody nebo půdy. Protože jsou keramické dlaždice neporézní, většinu z nich také není třeba utěsňovat a časem neabsorbují skvrny ani pachy. Rychlé otření v rámci týdenního úklidu eliminuje potřebu hloubkového čištění, pokud jde o keramické dlaždice.

Jsou keramické dlaždice vhodné pro váš projekt?

Nyní, když víte, že keramické obklady jsou udržitelné, jsou vhodné pro váš projekt kuchyně nebo koupelny? Keramické obklady jsou ideální pro širokou škálu použití. Díky velké škále barev a textur lze vytvořit jakýkoli vzhled nebo dojem z designu, který si přejete. Keramické obklady mohou dokonce věrně napodobovat skutečné dřevo nebo luxusní přírodní kámen, přičemž jsou zcela vodoodpudivé a jejich údržba je snadná.

Svět se stává zeleným a stále více stavitelů začleňuje do svých návrhů keramické dlaždice šetrné k životnímu prostředí. Nejen, že vypadají báječně, ale je to i skvělý způsob, jak zajistit, aby životní prostředí zůstalo krásné i pro další generace.

 

Další články z našeho blogu

Design Shaker: Veletrh, Kde Se Setkává Moderní Design V každém ročním cyklu se milovníci interiérového designu, architekti a nadšenci pro

Průvodce krok za krokem s tipy pro perfektní výsledky Porcelánová dlažba je oblíbený materiál pro podlahy a stěny díky své

Klíčové výhody kvalitního nákupu s Dlažby.net Pokud plánujete renovaci nebo výstavbu domova, rozhodnutí o výběru správné dlažby hraje klíčovou roli

Zajistíme pokládku dlažby.
Bez starostí.

Rozšířili jsme náš tým o obkladače keramické dlažby.  Zvládneme položit dlažbu jakéhokoliv rozměru a typu. Pokládáme interiérovou dlažbu, venkovní dlažbu a velkoformátovou dlažbu. Pokud sháníte spolehlivé řemeslníky, dejte nám vědět přes email, whatsapp či jiné sociální sítě nebo nám rovnou zavolejte.